Plafony

Plafony stanowią źródło światła ogólnego, a ich cechą charakterystyczną jest całościowe oświetlanie pomieszczenia. Plafon znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie możemy użyć lampy wiszącej, bo spowodowałaby efekt przytłoczenia. Plafony sufitowe to najczęściej wybierane oświetlenie do łazienki, oświetlenie do salonu lub oświetlenie do przedpokoju. Można je albo zamontować w suficie, wtedy nazywa się je oprawami wpuszczanymi w sufit, lub na suficie, jako tzw. lampy natynkowe. W obydwu przypadkach lampy sufitowe są centralnymi obiektami w pokoju, odgrywają bowiem ważną rolę w oświetleniu pomieszczenia, natomiast pod względem optycznym znajdują się w centralnym punkcie pokoju i tym samym stanowią centrum zainteresowania.

Zanim wybiorą Państwo odpowiedni model plafonu do swojego przedpokoju, łazienki czy salonu, warto zmierzyć pomieszczenie i wiedzieć jaki efekt chcemy uzyskać za pomocą światła. Lampa sufitowa w łazience będzie pełnić inne funkcje niż lampa w przedpokoju czy salonie.

Plafony prezentowane w sklepie Hellux zostały zaprojektowane z jednym lub kilkoma źródłami światła, które zapewnią właściwą formę wraz z przedmiotami znajdującymi się w danym pomieszczeniu.Posiadamy przeróżne modele plafonów o różnych kształtach, wielkościach i wzorach. W naszym sklepie dostępne są zarówno plafony w kształcie koła, plafony w kwadracie, plafony z abażurami w kształcie kostki i wiele innych. Plafony sufitowe w kształcie koła proponujemy jako idealne oświetlenie do łazienki czy przedpokoju. Plafony w kształcie kwadratu pasować będą do salonu urządzonego w stylu modernistycznym czy klasycznym. Wielbicielom stylu florenckiego na pewno przypadnie do gustu plafon Barcelona zaprojektowany do pomieszczenia, w którym potrzebne są trzy źródła światła.

Plafony z pojedynczym reflektorem mogą znaleźć również zastosowanie jako oświetlenie miejscowe jakiegoś elementu dekoracyjnego, np. przepięknej gabloty, tablicy czy fototapety. Lampy sufitowe z najdelikatniejszego szkła mlecznego rozpraszają nieoślepiające, łagodne światło i tak tworzą w mieszkaniu przyjemną atmosferę.

Górne oświetlenie przedpokoju zazwyczaj stanowi plafon a miejscowe zamontowane jest w lustrze. Warto wiedzieć, że plafon to nowoczesna forma oświetlenia przeciwstawna wystawnym i szykownym żyrandolom. Dawniej kojarzono plafony przede wszystkim z typowym wzornictwem socrealistycznym. Nowoczesne plafony nie są oszczędne w formie i stylistyce nasze plafoniery to bogactwo kształtów, linii, wzorów i kolorów.

Plafony łagodnie oświetlają powierzchnię od spodu, tworząc jasną poświatę na suficie, co z kolei dodaje wnętrzu nastrojowości. Odbijają także światło od sufitu, zapewniając właściwe oświetlenie tworząc jednocześnie przytulną atmosferę. Nowoczesne plafony można zamontować nie tylko na suficie, ale również na ścianie bocznej, gdzie zastąpią one kinkiety. Wśród aktualnie obowiązujących trendów warto zwrócić uwagę na oryginalne modele plafonów, które wizualnie „zlewają się” z powierzchnią sufitu lub ściany. W takim wypadku pozorna niewidoczność lampy jest zdradzana tylko poprzez bijające z niej światło.

Wśród materiałów najczęściej wykorzystywanych przy konstrukcji plafonów warto wyróżnić atrakcyjne połączenia różnych metali ze szkłem lub kryształem. Nasze modele plafonów nie przytłoczą wnętrza, a ich nietuzinkowy charakter doda uroku każdemu pomieszczeniu