Jakie oświetlenie wybrać do hotelu ?

Dla gości hotel jest w pewnym sensie namiastką własnego domu, a czasem miejscem pracy, dlatego warto zainwestować w dobre oświetlenie. Oświetlenie w hotelu przede wszystkim pełni funkcję użyteczną i dekoracyjną. Dobrze oświetlone pomieszczenie kreuje klimat wnętrza, zachęca gości do skorzystania z oferty noclegu. Oświetlenie w hotelu jest skutecznym środkiem wpływającym na zadowolenie gości i pozytywnego pierwszego wrażenia po przekroczeniu progu hotelu.

Niezwykle ważne w hotelu jest oświetlenie recepcji, gdzie witamy gości i kierujemy ich do pokoi gościnnych. Należy do niej nie tylko ścisłe miejsce załatwiania formalności, ale także sąsiednia przestrzeń, wejście, miejsce oczekiwania. Obszar recepcji potrzebuje oświetlenia silniejszego niż dalsze pomieszczenia o charakterze komunikacyjnym, np. korytarze. Oprócz oświetlenia ogólnego przyda się także oświetlenie skierowane bezpośrednio na blat recepcyjny. Przy fotelach w hallu można ustawić stojące lampy podłogowe, które stworzą ciepłą domową atmosferę.Dobrane oświetlenie w holu hotelu powinno rozświetlać przestrzeń, aby nie powodować zbyt dużych różnic w ilości światła w jednym pomieszczeniu (duże różnice, większe jak 1÷5, wywołują nadmierną pracę źrenicy w gałce ocznej, która chce dostosować się do tych zmiennych warunków). Rewelacyjnie sprawdzą się lampy plafonowe LED dwu, trzy i czteropunktowe umiejscowione po kilka w jednej linii obok siebie. Ciekawy efekt można uzyskać również za pomocą plafonów czteropromiennych, które oświetlą pomieszczenie równomiernym źródłem światła. Istotne jest zharmonizowanie pomieszczenia i światła wewnątrz niego. Lampy oświetlające pokoje hotelowe nie mogą narzucać się ostrym światłem, powinny oświetlać tylko te miejsca, gdzie wskazane jest światło. W tym celu warto zainwestować w lampy sufitowe plafonowe jednopłomienne lub lampy wiszące.

Nowoczesny hotel jest zaprojektowany w sposób wszechstronny i posiada sale konferencyjne, obiekty odnowy biologicznej,restauracje, kawiarnie i pomieszczenia zaplecza technicznego. Przebywają tu nie tylko goście, ale i pracownicy. Goście potrzebują oświetlenia o dużych możliwościach elastycznego dostosowania do potrzeb. Dla osób przyjeżdżających w interesach światło powinno być intensywne, aby mogli efektywniej oddać się pracy. Goście biznesowi, turyści i urlopowicze będą oddawać się również czynnościom relaksacyjnym, zatem będą potrzebowali oświetlenia stonowanego, często miejscowego lub dekoracyjnego. Pracownikom oświetlenie musi zapewnić przede wszystkim możliwość wydajnej pracy wzrokowej. Tylko wtedy będą mogli efektywnie obsługiwać gości. Wnętrza hotelowe wymagają umiejętnego połączenia różnych rodzajów oświetlenia o wysokiej jakości: ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W pokoju hotelowym gość oczekuje odpoczynku po podróży. Powinien poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Tu nie wystarczy oświetlenie ogólne, trzeba zapewnić różnorodne oświetlenie zależne od potrzeb gości. Oprócz opraw oświetlenia ogólnego potrzeba, co najmniej kilku lamp zapewniających oświetlenie miejscowe np. przy biurku lub sekretarzyku, fotelach do czytania prasy lub oglądania telewizji. Nie można zapomnieć o lampce nocnej przy każdym łóżku. Atmosferę pokoju ożywi oświetlenie dekoracyjne umieszczone np. nad obrazami, przy roślinach lub eksponujące ciekawe detale architektoniczne wnętrza. Szczególnie potrzebne jest także idealne oświetlenie łazienki zapewniające możliwość łatwego wykonywanie precyzyjnych czynności kosmetycznych, np. makijażu lub golenia, ale i leniwego relaksu w wannie. Wszystkie lampy powinny mieć własne wyłączniki umożliwiające gościom stworzenie indywidualnej kombinacji światła zgodnej z ich potrzebami.

Hotel posiada również wiele pomieszczeń o czysto technicznym charakterze. Pralnie, maszynownie wind, pomieszczenia systemu klimatyzacji, kotłownie i hydrofornie, wreszcie pomieszczenia socjalne dla pracowników. Wszystkie wymagają dobrze dobranego oświetlenia dostosowanego do funkcji wnętrza. Polecamy najwyższej jakości oprawy oświetleniowe, które oprócz światła wzbogacą wnętrze o dodatkowe walory estetyczne.